زنان تاثیرگذار در جنگ که کمتر اسمشان را شنیده‌اید

زنان تاثیرگذار در جنگ که کمتر اسمشان را شنیده‌اید

قرن بیستم با درگیری‌های متعددی از جمله دو جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم و چندین جنگ مهم دیگر در این قرن اتفاق افتاد. در میان همه اتفاق‌ها، زنان نقش حیاتی در این درگیری‌ها داشتند و به عنوان پرستار، سرباز، جاسوس و فعال اجتماعی خدمت کردند. بسیاری از این زنان سهم قابل توجهی در تلاش های جنگ داشتند و جان خود را برای کشورشان فدا کردند. زنان تاثیرگذار در جنگ تعدادشان کم نیست و نقش آنها انکار ناپذیر است.

۲۰ نفر از زنان تاثیرگذار در جنگ

در اینجا ۲۰ نفر از زنان تاثیرگذار در جنگ های قرن بیستم آورده شده است که خواندن حتی یک پاراگراف درباره آنها می‌تواند نقش مهم آنها را در جنگ‌های قرن بیستم به ما نشان دهد.

۱. رُزی د ریوتر (Rosie the Riveter) – نمادی فرهنگی که نمایانگر زنانی است که در طول جنگ جهانی دوم در کارخانه‌ها کار می‌کردند. اصطلاح Rosie the Riveter با یک آهنگ و یک پوستر با هدف استخدام زنان برای کار در کارخانه‌ها رایج شد.

۲. کلر هولینگ‌ورث (Clare Hollingworth) – روزنامه‌نگار بریتانیایی در حالی که در لهستان به عنوان خبرنگار روزنامه دیلی تلگراف کار می‌کرد، اولین کسی بود که شروع جنگ جهانی دوم را گزارش کرد.

۳.نانسی ویک (Nancy Wake) – یک مامور مخفی استرالیایی متولد نیوزلند در طول جنگ جهانی دوم بود که در مقاومت فرانسه و در بخش عملیات ویژه بریتانیا خدمت کرد. او تبدیل به یکی از برجسته‌ترین زنان جنگ شد.

۴. مارگارت بورک وایت (Margaret Bourke-White) – عکاس و روزنامه‌نگار آمریکایی که جنگ جهانی دوم را برای مجله Life پوشش می‌داد و اولین خبرنگار زن جنگی بود که توسط ارتش ایالات متحده تایید شده بود.

۵. لیودمیلا پاولیچنکو (Lyudmila Pavlichenko) – زنِ تک‌تیرانداز شوروی در طول جنگ جهانی دوم، که با ۳۰۹ قتل تایید شده یکی از مرگبارترین تک تیراندازان تاریخ در نظر گرفته می‌شود. او اولین شهروند شوروی بود که توسط رئیس جمهور ایالات متحده فرانکلین روزولت پذیرفته شد و برای تبلیغ تلاش‌های جنگی در ایالات متحده و کانادا سفر کرد.

۶. سونگ می لینگ (Soong Mei-ling) – که با نام مادام چیانگ کای شِک هم شناخته می‌شود، یک شخصیت سیاسی چینی و بانوی اول چین بود که نقش مهمی در جنگ داخلی چین و ترویج منافع چین در طول جنگ جهانی دوم فعالیت می‌کرد.

۷. نور عنایت خان (Noor Inayat Khan) – یک مامور اجرایی عملیات ویژه بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم بود. او اولین اپراتور زن رادیویی بود که به فرانسه تحت اشغال نازی‌ها فرستاده شد. البته در نهایت او توسط نازی‌ها دستگیر و اعدام شد.

۸. امیلی گایگر (Emily Geiger) – یک زن جاسوس آمریکایی در طول جنگ انقلابی آمریکا بود. او بیشتر به خاطر نقشش در انتقال پیام مخفیانه ژنرال ناتانائل گرین به ژنرال هوراتیو گیتس شناخته می‌شود.

۹. گریس هاپر (Grace Hopper) – دانشمند کامپیوتر آمریکایی و دریاسالار نیروی دریایی ایالات متحده بود. او یکی از اولین برنامه‌نویسان کامپیوتر مارک اول هاروارد در طول جنگ جهانی دوم بود و بعداً به توسعه اولین کامپایلر برای یک زبان برنامه‌نویسی کامپیوتری ادامه داد که به عنوان اولین گام در توسعه COBOL در نظر گرفته می‌شود.

۱۰. ادیت کاول (Edith Cavell) – یک پرستار بریتانیایی بود که در جنگ جهانی اول خدمت می‌کرد. او به قاچاق سربازان از بلژیک اشغالی کمک کرد و متعاقبا توسط آلمانی‌ها دستگیر شد و با اعلام گناهکار بودنش در دادگاه نظامی، اعدام شد.

۱۱. هدی شعراوی (Huda Sha’arawi) – رهبر فمینیست مصری و فعال حقوق زنان، که نقش کلیدی در جنبش ملی گرایی مصر در طول جنگ جهانی دوم داشت.

۱۲. ملالی جویا (Malalai Joya) – یک سیاستمدار زن افغان و فعال حقوق بشر که هم او را به دلیل نقشش در مخالفت با طالبان در طول جنگ داخلی افغانستان می‌شناسند.

۱۳. ریگوبرتا منچو (Rigoberta Menchú) – یک زن گواتمالایی، که یکی از فعالان برجسته حقوق بومیان شد و در طول جنگ داخلی گواتمالا از حقوق مردم بومی دفاع کرد.

۱۴. فلیس شرگنهایم (Felice Schragenheim) – یک مبارز یهودی آلمانی مقاومت در طول جنگ جهانی دوم بود که به قاچاق یهودیان از آلمان نازی کمک کرد.

۱۵. السی اوت (Elsie Ott) – یک پرستار آمریکایی بود که در جنگ جهانی دوم خدمت کرد و اولین پرستار آفریقایی آمریکایی بود که در سپاه پرستار ارتش ایالات متحده خدمت کرد.

۱۶. مری المز (Mary Elmes) – یک انسان دوست ایرلندی بود که با قاچاق کودکان یهودی از فرانسه در جریان هولوکاست، جان آنها را نجات می‌داد.

۱۷. مری مک‌لئود بتون (Mary McLeod Bethune) – یک معلم آمریکایی، رهبر حقوق مدنی و یک مقام دولتی بود که نقش کلیدی در جنبش حقوق مدنی و در پیشبرد حقوق آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و زنان در طول جنگ جهانی دوم داشت.

۱۸. توکل کرمان (Tawakkol Karman) – روزنامه‌نگار، سیاستمدار و فعال حقوق بشر یمنی است. او اولین زن عرب است که جایزه صلح نوبل را در سال ۲۰۱۱ به خاطر نقشش در قیام ۲۰۱۱ یمن در جریان بهار عربی دریافت کرد.

۱۹. لیما گبووی (Leymah Gbowee) – یک فعال صلح لیبریایی، مددکار اجتماعی آموزش دیده و مدافع حقوق زنان است که به همراه الن جانسون سیرلیف به پایان دادن به جنگ داخلی دوم لیبریا در سال ۲۰۰۳ کمک کردند.

۲۰. نادیا مراد (Nadia Murad) – یک فعال حقوق بشر ایزدی است که بازمانده نسل‌کشی ایزدی‌ها و بردگی جنسی است که توسط دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در طول جنگ داخلی سوریه انجام شده است.

اینها تنها نمونه‌هایی از بسیار زنانی هستند که در طول قرن بیستم در جنگ‌های مختلف مشارکت داشتند. آنها از پیشینه‌ها، فرهنگ‌های مختلف و نقش‌های متفاوتی بودند اما همگی در شکل‌دهی به نتیجه جنگ‌ها نقش حیاتی داشتند و در بسیاری از موارد جان خود را فدای کشورشان کردند.

دیگر مطالب وبلاگ

پادکست پرچم سفید

پادکست پرچم سفید

پادکستی درباره یکی از سیاه‌ترین اتفاقاتی که در تاریخ بشر رخ داده و میلیون‌ها نفر کشته،‌ زخمی و آواره به جا گذاشته. پادکستی درباره جنگ.

اسکرول به بالا