مشهورترین خلبان جنگ جهانی دوم

معروف‌ترین خلبان دنیا چه کسی است؟

بارون سرخ نامی بود که برای مانفرد فون ریشتوفن، خلبان جنگنده آلمانی که مرگبارترین خلبان هواپیماهای جنگ جهانی اول بود، در نظر گرفته شد. طی یک دوره 19 ماهه بین سال های 1916 تا 1918، این خلیان، 80 هواپیمای متعلق به متفقین را سرنگون کرد و شهرت گسترده‌ای به دست آورد. به خاطر هواپیمای قرمز رنگ و سبک پرواز بی‌رحمانه‌اش، لقب بارون سرخ را به خود اختصاص داد. افسانه ریشتهوفن تنها پس از آن که فرماندهی یک جنگنده آلمانی معروف به سیرک پرنده را برعهده گرفت، شهرت پیدا کرد. اما عمر  او در کابین خلبانی بسیار کوتاه بود. در آوریل 1918، زمانی که در یک جنگ سخت با نیروهای بریتانیایی بر فراز فرانسه بود؛ کشته شد. در این مقاله به معرفی معروف‌ترین خلبان دنیا می‌پردازیم.

بارون سرخ که بود؟

بارون مانفرد فون ریشتوفن در 2 می 1892 در خانواده‌ای مرفه از اشراف پروس در لهستان کنونی به دنیا آمد.

او از تربیت ممتازی برخوردار بود و نوجوانی خود را قبل از ثبت نام در مدرسه نظامی، در سن 11 سالگی به شکار و ورزش گذراند. در سال 1911، پس از هشت سال شرکت در مدرسه افسری، ریشتهوفن به عنوان افسر در هنگ سواره نظام اول اوهلان ارتش پروس منصوب شد.

در آغاز جنگ جهانی اول، هنگ سواره نظام ریشتوفن شاهد عملیاتی در دو جبهه شرقی و غربی بود. او صلیب آهنین را به خاطر شجاعتش در جنگ دریافت کرد.  اما بعداً پس از اینکه واحدش برای تامین وظیفه در سنگرها فرستاده شد، دچار ناآرامی شد.

ریشتهوفن که ناامید از نشان دادن اثر خود در جنگ بود، درخواست انتقال به سرویس هوایی امپراتوری آلمان کرد و ظاهراً به افسر فرمانده خود نوشت که: “برای جمع‌آوری پنیر و تخم مرغ به ارتش نپیوسته است.”

این درخواست پذیرفته شد و در ژوئن 1915 افسر جوان سرسخت به عنوان ناظر صندلی عقب در یک هواپیمای شناسایی، شروع به خدمت کرد.

بارون قرمز به آسمان پرواز می‌کند.

ریشتوفن تابستان 1915 را به عنوان ناظر هوایی در روسیه گذراند و سپس به جبهه غربی بازگردانده شد و در آنجا گواهینامه خلبانی خود را گرفت. او پس از تقویت مهارت‌های خود در ماموریت‌های جنگی بر فراز فرانسه و روسیه، با اوزوالد بوئلک، خلبان تک‌خال مشهور آلمانی آشنا شد که او را در یک اسکادران جنگنده جدید به نام جاستا 2 استخدام کرد.

تحت آموزش بوئلک، ریشتوفن به یک خلبان جنگنده با تجربه تبدیل شد. او اولین پیروزی هوایی تایید شده خود را در 17 سپتامبر 1916 با ساقط کردن یک هواپیمای بریتانیایی بر فراز فرانسه به ثبت رساند و خیلی زود با ساقط کردن چهار جنگنده دیگر به یک خلبان تک‌خال تبدیل شد.

در اوایل سال 1917، ریشتوفن 16 هواپیمای دشمن را سرنگون کرد و بالاترین امتیاز را در آلمان به نام خود ثبت کرد. به پاس دقت مرگبار او در میدان نبرد، مدال Pour le Mérite یا «Blue Max»، که برجسته‌ترین مدال نظامی آلمان بود به او اهدا شد.

در ژانویه 1917، ریشتوفن فرماندهی اسکادران جنگنده خود به نام جاستا 11 را به عهده گرفت که چندین خلبان با استعداد از جمله برادر کوچکترش، لوتار فون ریشتهوفن، در آن حضور داشتند.

در همان زمان، او هواپیمای جنگنده آلباتروس D.III خود را به رنگ قرمز خونی درآورد. طرح رنگ متمایز باعث پیدایش نام مستعار جاودانه “بارون سرخ” برای او شد. اما او را با تعدادی از نام‌های دیگر از جمله “le Petit Rouge”، “The Red Battle Flier” و “The Red Knight” نیز می‌شناختند.

سیرک پرواز

بهار 1917 ثابت شد که مرگبارترین دوره ریشتوفن در کابین خلبانی بود. او تنها در ماه آوریل نزدیک به دوجین از هواپیماهای متفقین را ساقط کرد و تعداد  هواپیماهای ساقط شده خود را به 52 عدد رساند و شهرت خود را به عنوان ترسناک‌ترین خلبان حاضر در آسمان اروپا به ثبت رساند.

او همچنین به یک نماد تبلیغاتی محبوب در آلمان تبدیل شد، جایی که تبدیل به سمبل نظامی آلمان شد و در مقالات خبری و کارت پستال‌های متعدد به نمایش درآمد.

بر خلاف بسیاری از خلبانان برتر جنگ جهانی اول، که به بی‌محابا بودن خود افتخار می کردند، ریشتوفن یک فرد محافظه کار و حسابگر بود. او که ترجیح می‌داد از خطرات غیرضروری اجتناب کند، معمولا ترکیبی می‌جنگید و به همراهانش اعتماد و تکیه داشت و گروهی حملات خودش را به سامان می‌رساند.

او به منظور نشان دادن تعداد کشته‌شدگان خودش، به یک جواهرساز آلمانی سفارش ساخت فنجان‌های نقره‌ای به تعداد موفقیت‌هایش را داد. 

در ژوئن 1917، ریشتهوفن به عنوان رهبری جنگنده چهار اسکادران ارتقا یافت. این واحد که رسماً Jagdgeschwader I نامیده می‌شود، به دلیل رنگ آمیزی هواپیماهای درخشان و حرکت سریعشان به نقاط حساس در امتداد جبهه نبرد، در مطبوعات به «سیرک پرواز» معروف شد.

مرگ بارون سرخ

ریشتهوفن در طول دوران پرواز خود جراحات متعددی را تحمل کرد. اما اولین زخم جنگی جدی خود را در 6 ژوئیه 1917 تجربه کرد. زمانی که پس از اصابت گلوله در طول یک جنگ سنگین با هواپیمای بریتانیایی، جمجمه‌اش شکست.

علیرغم این، او تنها چند هفته بعد با سیرک پرنده خود به خدمت بازگشت. او هرگز به طور کامل از مصدومیت بهبود نیافت و از سردردهای مکرر شکایت داشت. از آن زمان برخی از مورخان حدس می زنند که او ممکن است از اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نیز رنج می‌برد.

آخرین پرواز بارون سرخ در 21 آوریل 1918 انجام شد. زمانی که خلبانان سیرک پرنده‌ی او با گروهی از هواپیماهای بریتانیایی بر فراز فرانسه درگیر شد. هنگامی که ریشتوفن در تعقیب یک جنگنده دشمن به سمت پایین حرکت می‌کرد، مورد حمله مسلسل‌های استرالیایی روی زمین و هواپیمای خلبان کانادایی، آرتور روی براون، قرار گرفت.

در جریان تبادل آتش، ریشتوفن از ناحیه بالا تنه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پس از فرود تصادفی در یک مزرعه، جان خود را از دست داد. براون اعتبار رسمی این پیروزی را به دست آورد. اما بحث در مورد اینکه آیا او یا پیاده نظام استرالیایی شلیک مرگبار را انجام داده است، ادامه دارد.

پس از مرگ مانفرد فون ریشتهوفن، نیروهای متفقین جسد او را پیدا کردند و او را با افتخارات کامل نظامی به خاک سپردند. این جوان 25 ساله تنها کمی بیشتر از دو سال بر فراز آسمان پرواز کرد. اما 80 پیروزی هوایی تایید شده در کارنامه خود دارد که بیشتر از هر خلبانی در هر دو طرف جنگ جهانی اول بود.

مرگ اسرارآمیز او و افسانه او به عنوان بارون قرمز ترسناک باعث شد تا نام او برای همیشه در ذهن مردم اروپا باقی بماند. از آن زمان تاکنون در کتاب‌ها، فیلم‌ها، آهنگ‌ها، کمیک‌استریپ‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بی شماری از او به نحوی یاد شده است.